Miliarder, wynalazca, inżynier, filantrop i jak twierdzi reżyser Jonathan Kolia Favreau inspiracja dla postaci Tony’ego Starka (Iron Man). Dyrektor generalny i techniczny w SpaceX (komercyjne loty w kosmos), członek zarządu w SolarCity (energia słoneczna), Dyrektor generalny w Tesla Motors (samochody elektryczne), współtwórca PayPal. Człowiek, który efekty swojej pracy udostępnia jako open source  – Elon Musk.

Elon Musk jest z całą pewnością bardzo ciekawą postacią, która w stosunkowo krótkim czasie osiągnął bardzo dużo. Trochę wstyd się przyznać, ale ja dowiedziałem się o nim dopiero niedawno, kiedy artykuł o nim pojawił się w polskiej edycji Playboya.

Nie wiem jak do tej pory było z wiedzą innych na temat tej barwnej osoby, ale po zeszłotygodniowych doniesieniach medalnych pewnie większość już kojarzy Elona Muska. Chodzi mi o doniesienia o Hyperloop, a więc o nowym rodzaju transportu, idealnym na średnich dystansach. 

Musk zauważy, że na dystansach mniej więcej 500-600 km (nie wiekszych niż 1500 km) nie opłaca się korzystać z samolotów, ponieważ podróż na lotnisko, odprawa itp. trwają dłużej, niż sam lot. Z drugiej strony to trochę za daleko na podróż samochodem, czy naawet pociągiem. Konkretnie zajął się trasą Los Angeles – San Francisco.

Koncepcja Hyperloop ma być rozwiązaniem tego problemu (transportu na średnich dystansach). Hyperloop to w olbrzymim skrócie rura, w której poruszają się kapsuły transportujące pasażerów, a które mogą rozpędzić się do prędkości 1200 km/h.

Musk jest dość zajętym człowiekiem i na razie skupia się na swoich innych pomysłach, ale w przyszłości zamierza zbudować eksperymentalny odcinek Hyperloop. Teraz niejako „zaprasza” do pracy / współpracy nad tym wynalazkiem innych zainteresowanych

Zazwyczaj jest tak, że wynalazca robi wszystko, żeby nikt nie dowiedział się o jego poczynaniach do czasu, do kiedy zabezpieczy swoje interesy związane z komercyjnym wykorzystaniem wynalazku (patenty i inne historie).

W przypadku Elona Muska mamy odwrócenie tej sytuacji. Musk opublikował cały projekt Hyperloop (w wersji Alfa) i udostępnia go na zasadzie licencji open source. Fragment z udostępnionego projektu:

The authors welcome feedback and will incorporate it into future revisions of the Hyperloop project, following other open source models such as Linux. […]

Hyperloop is considered an open source transportation concept. The authors encourage all members of the community to contribute to the Hyperloop design process. Iteration of the design by various individuals and groups can help bring Hyperloop from an idea to a reality.

Umożliwiając dostęp do szczegółów technicznych projektu Musk zachęca do modyfikowania i ulepszania koncepcji Hyperloop.

Cały projekt można zobaczyć i przeczytać TUTAJ.

Jeśli eksperyment Muska się powiedzie i Hyperloop zacznie funkcjonować w rzeczywistości, być może w Polsce pod koniec XXI wieku, kiedy trzeba będzie zacząć zastanawiać się nad wymianą zasłużonych, prawie 100-letnich Pendolino, „nowym” rozwiązaniem podróżowania przez krainę nad Wisłą będzie Hyperloop? 🙂 Z Katowic nad morze w 15 minut – jestem za 🙂

Na marginesie – pomysł Muska to oczywiście nie całkowita nowość. Wielu wizjonerów, pisarzy s-f (choćby Stanisław Lem) snuło pomysły na tego rodzaju transport (kapsuły w tunelu). Teraz jednak mamy już konkretny projekt i być może coś się z tego urodzi.