Słyszeliście o rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym? Parlament Europejski dnia 3 kwietnia br. przyjął w pierwszym czytaniu projekt tego  rozporządzenia, w skrócie zwanego właśnie eIDAS. Co warto o nim wiedzieć?

Rozporządzenie ma obowiązywać od 1 lipca 2014 r. Będzie ono regulować między innymi kwestie związane z podpisem elektronicznym i ma w ciągu dwóch lat zastąpić wszystkie krajowe ustawy o podpisach elektronicznych. Jednolite normy mają oczywiście na celu upowszechnienie stosowania podpisów elektronicznych, które obecnie (przynajmniej moim zdaniem) nie cieszą się chyba zbytnią popularnością. Oczywiście nie zapomniano o całej sferze związanej z bezpieczeństwem.

Czy nowe rozwiązania prawne dotyczące podpisów elektronicznych (i w ogóle identyfikacji elektronicznej) pozytywnie wpłyną na prowadzenie biznesu w cyberprzestrzeni, przede wszystkim na terenie UE? Czy nowe przepisy ułatwią nawiązywanie kontaktów biznesowych przez przedsiębiorców z różnych państw Unii?

Poczekamy, zobaczymy.

Niedawno bo w dniach 4-6 czerwca 2014 roku, w Międzyzdrojach, odbyła się kolejna już edycja corocznego Europejskiego Forum Podpisu Elektronicznego, która z oczywistych względów koncentrowała się na nowym rozporządzeniu. Zachęcam do zapoznania się z deklaracją końcową tej konferencji, dostępną TUTAJ.