Jedną z przesłanek uznania danego dzieła za utwór w rozumieniu prawa autorskiego jest, aby był on rezultatem pracy człowieka. Jednak naukowcy dostarczają nam stale dowodów na to, że możliwa jest również działalność twórcza komputerów…

Prowadząc szkolenia z prawa autorskiego, podczas omawiania przesłanek możliwość uznania, iż konkretne dzieło to utwór w rozumieniu prawa autorskiego, często posługuję się przykładami, wskazując na rezultaty „twórczej” działalności nie-ludzi.

Wskazuję, że wzór na szybie „stworzony” przez mróz nie będzie objęty ochroną prawnoautorską, podobnie jak melodia zagrana przez kota przechadzającego się po klawiaturze pianina, czy też obraz sławnego słonia-malarza (i nie chodzi mi o te wszystkie spreparowane filmiki, ale o prawdziwe mazanie po płótnie autorstwa zwierzaka :)).

Następnie próbuje omówić przykład dzieł „stworzonych” przez sztuczną inteligencję, a wiec powstałych na skutek działania komputera/programu komputerowego, niebędącego narzędziem człowieka, ale samodzielnie podejmującego czynności. Tutaj zawsze musiałem się wysilać, żeby przedstawić przykład bezpośrednio przemawiający do słuchaczy.

Już nie muszę, a to dzięki temu właśnie obrazowi:

Next Remrandt

Na pierwszy rzut oka to obraz pędzla Rembrandta. Co ja mówię, na pierwszy rzut oka. Na drugi, trzeci… To Rembrandt jak żywy, tyle, że zza grobu, tzn. tak jakby Rembrandt, bo to obraz tak jakby „autorstwa” tego oto pana:

Rembrandt_van_rijn-self_portrait

Obraz został bowiem wydrukowany przez program komputerowy, który po analizie wszystkich znanych portretów namalowanych przez wielkiego Holendra, nie tylko powielił jego styl, tworząc nowy portret, ale stworzył go z fragmentów zaczerpniętych z istniejących dzieł malarza. Co więcej, obraz oddaje również głębie, bowiem powielona (wykorzystana) została oryginalna faktura farby obrazów Rembrandta… 🙂

I kto mi teraz powie, że sztuczna inteligencja nie potrafi tworzyć dzieł, które poza jedną przesłanką spełniają pozostałe niezbędne do uznania ich za utwory w rozumieniu prawa autorskiego?

Bardzo polecam zapoznanie się z projektem Next Rembrandt, dostępnym np. TUTAJ.